W ostatnich latach większość procedur protetycznych podległa głębokim zmianom na skutek rozwoju technik adhezyjnych. Z drugiej strony liczba pacjentów ze stwierdzonym starciem zębów (bruksizm, zaciskanie zębów, bulimia etc) dramatycznie wzrosła. Współcześnie, tak zwane odbudowy “addycyjne” umożliwiają odtworzenie utraconych struktur zęba bez uszkadzania pozostałych twardych tkanek zęba. Tradycyjne procedury protetyczne powinny zatem zostać określone jako “resekcyjne” ze względu na fakt, iż wymagają znacznego poświęcenia twardych tkanek zęba w obrębie wykonywanej preparacji nawet w przypadku odbudowy pojedynczych zębów.
Techniki “Addycyjne” wykazują szereg korzyści w porównaniu do technik “resekcyjnych” zwłaszcza w przypadku odbudowy startych zębów. Umożliwiają maksymalne zachowanie twardych tkanek, co przekłada się na zdecydowanie lepsze właściwości fizyczne zarówno w przypadku pojedynczych odbudów, jak i zachowania równowagi okluzyjnej, często zapobiegając leczeniu endodntycznemu, jako dalszej konsekwencji. Pozwalają uniknąć powikłań periodontologicznych ponieważ granice uzupełnienia są umiejscowione w bezpiecznym obszarze naddziąsłowym, są również łatwiejsze i szybsze w wykonaniu. Mają lepsze rokowania długoterminowe, a zarazem niższy koszt wykonania.
Wszystkie etapy procedur klinicznych, niezbędnych do wykonania odbudowy “addycyjnej” w warunkach zwyczajowej odbudowy, jak również odbudowy okluzyjnej zostaną szczegółowo przedstawione “krok po kroku”.
Kurs wpisany jest do Bazy Usług Rozwojowych. Dzięki temu istnieje możliwość dofinansowania kursu nawet do 80% w zależności od województwa.
Link do Bazy Usług Rozwojowych
Tematyka kursu obejmie:
– Odtworzenie fizjologicznego balansu okluzyjnego oraz wysokości pionowej zwarcia VDO
– Techniki bezpreparacyjne lub minimalnie inwazyjnej preparacji zębów
– Procedury adhezyjne ze wskazaniem kryteriów wyboru pomiędzy techniką total-etch a systemami samowytrawiającymi
– Wykonanie odbudowy
– Procedury cementacyjne
– Opracowanie ostateczne i polerowanie
– Długoterminowe utrzymanie prac